W jakich sytuacjach niezbędne okazuje się autocasco?

0
860

Skoro autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, wielu właścicieli aut wychodzi z założenia, że nie będzie ponosić kosztów z nim związanych. Jednak okazuje się, że często bardzo tego żałują, kiedy jest już za późno. Wystarczy kradzież, uszkodzenie auta, czy kolizja. Przyjrzyj się więc bliżej kilku sytuacjom, w których ubezpieczenie autocasco okazuje się niezbędne.

1.Kradzież samochodu

AC to polisa, która chroni cię w sytuacjach, kiedy nie jesteś w stanie uzyskać odszkodowania z OC. Jedną z nich jest kradzież. Dla każdego właściciela pojazdu wizja jego bezpowrotnej straty jest koszmarem. Dlatego jeśli wyjdziesz rano na swój parking przed blokiem i zobaczysz puste miejsce parkingowe, pamiętaj, że pomocą służy wówczas AC. Stosunkowo rzadko udaje się odzyskać skradziony samochód, zatem pieniądze z autocasco będą poważnym wsparciem w przypadku kradzieży. Odszkodowanie powinno być równe wartości samochodu. Szczególnie istotne jest, aby przed kradzieżą zabezpieczyć nowe auto z salonu i nie kusić losu.       

2. Zniszczenie pojazdu przez siły natury

Inną niespodziewaną sytuacją, w której może zostać uszkodzony samochód jest działanie sił natury. Auto zaparkowane pod drzewem w czasie silnej wichury może przecież zostać zniszczone przez złamany konar lub powalony pień. Podobnie niebezpieczne dla samochodu bywają grad lub powódź. Wgnieciona karoseria to strata na wartości auta, ale zalany silnik to już prawdziwa tragedia. Aby doprowadzić swój pojazd do stanu używalności, na pewno będziesz potrzebował znacznej kwoty. Polisa autocasco gwarantuje ci odszkodowanie także w takim przypadku.

Zachęcamy do lektury naszego poradnika: https://mubi.pl/poradniki/5-sytuacji-w-ktorych-przydaje-sie-autocasco/

3. Zderzenie ze zwierzęciem

Kiedy z różnych powodów często jeździsz po słabo oświetlonych drogach poza terenem zabudowanym, jesteś narażony na kolejne niebezpieczeństwo. Jest nim zderzenie z dzikim zwierzęciem. Każdemu może się zdarzyć, że dzik lub sarna wtargną znienacka na jezdnię i nawet najbardziej wytrawny kierowca nie jest w stanie zareagować. Dochodzi do kolizji, a uderzenie potrafi być naprawdę opłakane w skutkach. Kierowca ze skasowanym przodem samochodu może w szczególnych przypadkach próbować uzyskać odszkodowanie z OC nadleśnictwa lub zarządcy drogi. Jednak w praktyce najczęściej kończy się jedynie na wypłacie z AC.

4. Uszkodzenie przez nieznanego sprawcę

Kiedy dojdzie do kolizji, masz prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy. Co jednak, jeśli wracasz z zakupów i na parkingu pod sklepem stoi twoje auto z rozbitą lampą? Niestety nikt nie czeka, żeby się przyznać do winy. Za wycieraczką nie znajdujesz żadnych namiarów na sprawcę. Co gorsza wokół żywego ducha, więc żaden świadek nie powie, co się stało. Niestety na parkingu nie ma też monitoringu. Teoretycznie sytuacja beznadziejna – sprawca pozostaje nieznany. Na szczęście również w tej sytuacji masz prawo do zwrotu pieniędzy z polisy autocasco. 

5. Kolizja, której jesteś sprawcą

Jeśli z twojej winy wydarzyła się kolizja, osoba poszkodowana odzyska pieniądze z twojego OC.  Na pewno także twój samochód wymaga naprawy po zderzeniu. Okazuje się, że polisa AC jest wtedy jedyną możliwością, by otrzymać odszkodowanie na naprawę samochodu. Oczywiście nie możesz w chwili kolizji być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Podobnie wyłączenie odszkodowania AC obejmuje zdarzenie, gdy twoje auto nie miało ważnego przeglądu technicznego.   

6. Leasing pojazdu

W przypadku leasingowania samochodu autocasco nie jest możliwością, ale koniecznością. Kierowca ma obowiązek zakupu polisy AC. Dzięki temu właściciel pojazdu jest chroniony przed stratami finansowymi, jeśli kierowca spowoduje stłuczkę. Korzysta na tym także kierowca, który nie musi pokrywać strat z własnej kieszeni.

O tym musisz pamiętać

Korzystne ubezpieczenie autocasco znajdziesz i kupisz przy pomocy kalkulatora na stronie https://mubi.pl. Pamiętaj jednak, że w przypadku polisy AC wiele zależy od zakresu ochrony.  Przed decyzją o zakupie musisz dokładnie przejrzeć OWU polisy, aby się nie rozczarować. Podstawowa, najtańsza ochrona zwana minicasco obejmuje przede wszystkim kradzież i szkodę całkowitą. Im więcej zapłacisz, tym więcej zdarzeń losowych obejmie AC. 

Podsumowanie

  1. Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni twój samochód przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych.
  2. AC okazuje się niezbędne w wielu sytuacjach np. kradzieży, uszkodzenia samochodu przez siły natury lub nieznanego sprawcę.
  3. Przed zakupem polisy zapoznaj się z OWU, które zawiera informacje o zakresie ochrony AC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here