Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to rozwiązanie, które pozwala m.in. na wypłatę odszkodowań ofiarom wypadków. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada polisy bądź nie został zidentyfikowany? W takich przypadkach, a także w sytuacji upadłości towarzystwa ubezpieczeniowego, sprawy w swoje ręce bierze Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jako kierowca, czy po prostu uczestnik ruchu drogowego lub też osoba, która korzysta z polisy ubezpieczeniowej z pewnością powinieneś wiedzieć, jak działa ta instytucja i jakie są jej kompetencje.

Podstawowe kompetencje UFG

Wiesz już, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która m.in. chroni poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez sprawcę, który uciekł z miejsca zdarzenia, a jego tożsamości nie udało się ustalić. UFG pomoże również w sytuacji, gdy nasz ubezpieczyciel ogłosi upadłość – wypłacając nam częściowe odszkodowania i świadczenia z polis na życie. Zakres kompetencji Funduszu jest całkiem szeroki i jak przekonasz się za chwilę – nie ogranicza się jedynie do ochrony ubezpieczonych. Na https://www.mfind.pl/akademia/slowniczek-ubezpieczeniowy/ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-ufg/ znajdziesz szczegółowo zaprezentowany obszar działań UFG wraz z całym mechanizmem udzielanej pomocy, sposobu w jaki możemy zwrócić się do Funduszu, czy też okoliczności, w jakich UFG może nas skontrolować.

Warto z pewnością wiedzieć, że Fundusz Gwarancyjny to instytucja, do której kasy tak naprawdę dorzucają się wszyscy ubezpieczyciele, a zatem i część składki pochodzącej od kierowców. Biorąc pod uwagę kompetencje UFG (m.in. pomoc ofiarom wypadków) w naszym wspólnym interesie jest więc opłacanie obowiązkowych polis ubezpieczeniowych. 

UFG z OC wypłaca standardowo 100% należnych odszkodowań i świadczeń za tzw. szkody na osobie, w przypadku śmierci, czy uszczerbku na na zdrowiu. Z Funduszu możemy również uzyskać odszkodowanie za szkody majątkowe, np. zniszczony samochód, o ile zdarzenie drogowe było poważne, ktoś odniósł poważne obrażenia lub poniósł śmierć.

W sytuacji upadłości lub likwidacji towarzystwa ubezpieczeniowego zostanie nam wypłacone także 50% wierzytelności z umów ubezpieczenia na życie, jednak nie więcej niż kwota stanowiąca równowartość 30 tys. euro.

UFG także kontroluje i udostępnia bazę danych o polisach OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie tylko chroni, ale również kontroluje. Kontroli podlega tutaj fakt, czy właściciel pojazdu ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli jesteś posiadaczem samochodu, a nie opłaciłeś w terminie polisy OC, zostanie nałożona na Ciebie kara finansowa.

UFG prowadzi także bazę danych zawierającą informacje dotyczące wszystkich sprzedanych w Polsce polis komunikacyjnych OC. Baza jest dostępna na stronie internetowej UFG oraz w aplikacji mobilnej. Dysponując numerem rejestracyjnym pojazdu lub jego numerem VIN (numerem identyfikacyjnym nadwozia) możesz sprawdzić, czy właściciel auta, które np. uczestniczyło w kolizji drogowej, posiada ważną polisę OC. Dostęp do bazy umożliwia także sprawdzenie własnej historii ubezpieczeniowej.

Zasady funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego regulują przepisy, a dokładnie Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Siedziba Funduszu mieści się w Warszawie, jednak jeśli chcesz zgłosić szkodę do UFG możesz to zrobić za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego.

Urodzinowa loteria Generali

Taką ofertę przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Generali. Z okazji swoich 190. urodzin Generali ma dla swoich klientów loterię. W której można zgarnąć jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz dodatkowo 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii trzeba w terminie 22 marca 2021 do 20 czerwca 2021, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę OC w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Wszystkie szczegóły znajdziesz w regulaminie.

Ostatnio dodane

Skutery elektryczne – tylko do miasta?

Skutery elektryczne budzą coraz większe zainteresowanie, głównie wśród osób,...

Wybierasz się na jazdę testową Suzuki? O tym nie możesz zapomnieć!

Jazda testowa jest obowiązkowym etapem zakupu fabrycznie nowego samochodu....

Sporty motorowe – czy wybór paliwa ma znaczenie?

Z roku na rok silniki ewoluują uzyskując coraz większą...

Części i preparaty dostępne w sklepie motocyklowym

W popularnym sklepie motocyklowym można kupić razem produkty, które pozwolą w...

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to rozwiązanie, które pozwala m.in. na...

Postaw na bezpieczeństwo – Odwiedź Autoryzowany Serwis Mitsubishi na Śląsku!

Nie ulega wątpliwości, że podstawą każdej udanej podróży jest...

Poproszę dokumenty do kontroli – kierowco TIR-a miej je zawsze przy sobie

Każda kontrola drogowa wiąże się z okazaniem prawa jazdy...

Wszystkie udogodnienia Subaru XV

Jesteś typem kierowcy, który uważa, że samochód służy wyłącznie...

Auto nowe czy używane?

Zakup auta to poważne przedsięwzięcie, generujące zazwyczaj spory wydatek....

Abarth 595 Pista – efektowny maluszek

Samochód idealny? Taki, którego prowadzenie sprawia radość bez względu...