Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest?

0
886

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to rozwiązanie, które pozwala m.in. na wypłatę odszkodowań ofiarom wypadków. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada polisy bądź nie został zidentyfikowany? W takich przypadkach, a także w sytuacji upadłości towarzystwa ubezpieczeniowego, sprawy w swoje ręce bierze Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jako kierowca, czy po prostu uczestnik ruchu drogowego lub też osoba, która korzysta z polisy ubezpieczeniowej z pewnością powinieneś wiedzieć, jak działa ta instytucja i jakie są jej kompetencje.

Podstawowe kompetencje UFG

Wiesz już, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która m.in. chroni poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez sprawcę, który uciekł z miejsca zdarzenia, a jego tożsamości nie udało się ustalić. UFG pomoże również w sytuacji, gdy nasz ubezpieczyciel ogłosi upadłość – wypłacając nam częściowe odszkodowania i świadczenia z polis na życie. Zakres kompetencji Funduszu jest całkiem szeroki i jak przekonasz się za chwilę – nie ogranicza się jedynie do ochrony ubezpieczonych. Na https://www.mfind.pl/akademia/slowniczek-ubezpieczeniowy/ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-ufg/ znajdziesz szczegółowo zaprezentowany obszar działań UFG wraz z całym mechanizmem udzielanej pomocy, sposobu w jaki możemy zwrócić się do Funduszu, czy też okoliczności, w jakich UFG może nas skontrolować.

Warto z pewnością wiedzieć, że Fundusz Gwarancyjny to instytucja, do której kasy tak naprawdę dorzucają się wszyscy ubezpieczyciele, a zatem i część składki pochodzącej od kierowców. Biorąc pod uwagę kompetencje UFG (m.in. pomoc ofiarom wypadków) w naszym wspólnym interesie jest więc opłacanie obowiązkowych polis ubezpieczeniowych. 

UFG z OC wypłaca standardowo 100% należnych odszkodowań i świadczeń za tzw. szkody na osobie, w przypadku śmierci, czy uszczerbku na na zdrowiu. Z Funduszu możemy również uzyskać odszkodowanie za szkody majątkowe, np. zniszczony samochód, o ile zdarzenie drogowe było poważne, ktoś odniósł poważne obrażenia lub poniósł śmierć.

W sytuacji upadłości lub likwidacji towarzystwa ubezpieczeniowego zostanie nam wypłacone także 50% wierzytelności z umów ubezpieczenia na życie, jednak nie więcej niż kwota stanowiąca równowartość 30 tys. euro.

UFG także kontroluje i udostępnia bazę danych o polisach OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie tylko chroni, ale również kontroluje. Kontroli podlega tutaj fakt, czy właściciel pojazdu ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli jesteś posiadaczem samochodu, a nie opłaciłeś w terminie polisy OC, zostanie nałożona na Ciebie kara finansowa.

UFG prowadzi także bazę danych zawierającą informacje dotyczące wszystkich sprzedanych w Polsce polis komunikacyjnych OC. Baza jest dostępna na stronie internetowej UFG oraz w aplikacji mobilnej. Dysponując numerem rejestracyjnym pojazdu lub jego numerem VIN (numerem identyfikacyjnym nadwozia) możesz sprawdzić, czy właściciel auta, które np. uczestniczyło w kolizji drogowej, posiada ważną polisę OC. Dostęp do bazy umożliwia także sprawdzenie własnej historii ubezpieczeniowej.

Zasady funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego regulują przepisy, a dokładnie Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Siedziba Funduszu mieści się w Warszawie, jednak jeśli chcesz zgłosić szkodę do UFG możesz to zrobić za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego.

Urodzinowa loteria Generali

Taką ofertę przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Generali. Z okazji swoich 190. urodzin Generali ma dla swoich klientów loterię. W której można zgarnąć jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz dodatkowo 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii trzeba w terminie 22 marca 2021 do 20 czerwca 2021, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę OC w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Wszystkie szczegóły znajdziesz w regulaminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here