Poproszę dokumenty do kontroli – kierowco TIR-a miej je zawsze przy sobie

Każda kontrola drogowa wiąże się z okazaniem prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. O wiele trudniej jest w przypadku samochodów ciężarowych TIR. Przy kontroli lepiej posiadać przy sobie wymagane dokumenty i uniknąć mandatu.

Aby prowadzić określony pojazd należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Kierowca samochodu osobowego musi posiadać przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem i OC pojazdu. Natomiast kierowca TIR-a musi posiadać dodatkowe dokumenty uprawniające go do prowadzenia pojazdu i transportowania określonych towarów.

Samochody ciężarowe mogą przewozić różnego rodzaju towary

Dokumenty, dokumenty i jeszcze raz dokumenty

Praca kierowcy TIR-a wymaga nie tylko umiejętności i uprawnień do prowadzenia dużych samochodów dostawczych, ale także wiedzę na temat prowadzenia dokumentacji związanej z transportem towarów. Dodatkowo muszą także wiedzieć jakie dokumenty zabrać ze sobą w trasę. W przypadku niespodziewanej kontroli drogowej możemy zostać poproszeni o okazanie odpowiedniej dokumentacji. Sprawdź co musisz mieć przy sobie, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji.

Często podczas podróży zdarzają się także różnego rodzaju awarie TIR-ów. W takich przypadkach warto mieć zaufaną firmę pomocy drogowej, która oferuje drobne naprawy na drodze oraz w razie konieczności holowanie TIR. Taką firmą jest Hol-Max z Wrocławia

Osobiste dokumenty kierowcy TIR-a

Każdy kierowca powinien posiadać przy sobie dokumenty, które uprawniają go do prowadzenia określonego pojazdu. Kierowcy muszą posiadać przy sobie prawo jazdy, w którym określone jest jakie pojazdy może prowadzić. Kierowca TIR-a musi mieć także przy sobie ważne badania lekarskie, które pozwala na wykonywanie przez niego określonej pracy. Policja lub inna uprawniona osoba do wykonywania rutynowej kontroli drogowej, może także poprosić o wyciąg z tachometru. Jeśli kierowca nie jest właścicielem TIR-a powinien posiadać przy sobie upoważnienie napisane przez właściciela pojazdu. Ten komplet dokumentów to tylko dokumenty kierowcy, które pozwolą uniknąć korków i nieprzyjemności podczas kontroli drogowej.

Dokumenty pojazdu

Kierowca TIR-a musi posiadać w kabinie dodatkowe dokumenty dotyczące pojazdu. Wśród nich najważniejszymi jest dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnym ubezpieczeniem OC oraz przeglądem technicznym. W Polsce oraz wielu krajach Europy, konieczne jest posiadanie tych dokumentów przy sobie za każdym razem, gdy ruszamy w trasę. Pozwala to uniknąć mandatu w czasie kontroli.

Licencja firmy spedycyjnej

Kierowca TIR-a powinien posiadać przy sobie wypis zezwolenia lub wypis z licencji firmy transportowej, w której pracuje. Ten dokument kierowca powinien otrzymać od swojego pracodawcy wraz z pozostałym kompletem innych papierów. Bez nich każda kontrola drogowa może skończyć się mandatem lub zakończeniem dalszej jazdy. Dlatego przed wyjazdem należy upewnić się czy wszystkie potrzebne dokumenty znajdują się w kabinie kierowcy.

Dokumenty ładunku

Kolejnym zestawem są dokumenty przewożonego ładunku. Kierowca TIR-a powinien mieć przy sobie listy przewozowe, które są niezbędne podczas kontroli drogowej. Wielu kierowców posiada przy sobie także zaświadczenie o pochodzeniu towaru. W takich przypadkach należy mieć przy sobie dokumenty określające wagę oraz VAT przewożonego ładunku. Prawda taka, że im więcej dokumentów posiada kierowca, tym lepiej.

W razie awarii ciężarówki skontaktuj się z firmą pomocy drogowej

Wszystkie dokumenty dotyczące przewozu TIR-em

W trakcie transportu różnego rodzaju towarów należy posiadać dokumenty uprawniające do prowadzenia danego pojazdu oraz transportowania nim towarów. Podstawowe dokumenty powinien posiadać przy sobie każdy kierowca, jednak często o tym zapominają. Jeśli transportowane są zwierzęta lub materiały specjalne konieczne jest posiadanie dodatkowych dokumentów. W czasie przewozu zwierząt wymagane jest zaświadczenie od weterynarza. Dodatkowo wszystkie posiadane uprawnienia powinny także znajdować się w siedzibie firmy. Kserokopia prawa jazdy, uprawnień oraz dokumenty samochodu powinny być dostępne w przypadku kontroli.

W celu uniknięcia problemów podczas kontroli na drodze, konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Przed wyjazdem należy zawsze sprawdzić czy wszystkie dokumenty znajdują się w kabinie pojazdu.

Przed wyjazdem należy sprawdzić:

• prawo jazdy oraz wymagane przez firmę dokumenty;

• dowód rejestracyjny, OC i ważny przegląd;

• upoważnienie właściciela pojazdu;

• dokumenty dotyczące przewożonego towaru.

W kabinie kierowcy powinny znajdować się wszystkie wymagane dokumenty

Prawo jazdy, dowód czy paszport to tylko niektóre wymagane dokumenty podczas prowadzenia samochodu. W przypadku TIR-a jest ich znacznie więcej, gdyż należy posiadać dodatkowe uprawnienia do jego prowadzenia. W przypadku kontroli drogowej trzeba pokazać wszystkie wymagane dokumenty, aby kontynuować dalszą podróż. Każdy kierowca się spieszy, aby dojechać do celu w określonym czasie. Jednak warto czasami zdjąć nogę z gazu i dojechać bezpiecznie i uniknąć zatrzymania przez policję.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą HOL- MAX z Wrocławia, która zajmuje się autopomocą, transportowaniem aut i autami zastępczymi.

P.H.U. Hol – Max
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław
Tel./fax. +48 889-333-111

Ostatnio dodane

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to rozwiązanie, które pozwala m.in. na...

Postaw na bezpieczeństwo – Odwiedź Autoryzowany Serwis Mitsubishi na Śląsku!

Nie ulega wątpliwości, że podstawą każdej udanej podróży jest...

Poproszę dokumenty do kontroli – kierowco TIR-a miej je zawsze przy sobie

Każda kontrola drogowa wiąże się z okazaniem prawa jazdy...

Wszystkie udogodnienia Subaru XV

Jesteś typem kierowcy, który uważa, że samochód służy wyłącznie...

Auto nowe czy używane?

Zakup auta to poważne przedsięwzięcie, generujące zazwyczaj spory wydatek....

Abarth 595 Pista – efektowny maluszek

Samochód idealny? Taki, którego prowadzenie sprawia radość bez względu...

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kupno nowego samochodu wiąże się z dużym jednorazowym nakładem...

Honda Civic Type R – propozycja dla osób stawiających na nietypowe rozwiązania

Najważniejsze zalety Hondy Civic Type R 2017 - poznaj...

3 kroki do wyboru najlepszej polisy OC. Sprawdź!

Ceny polisy OC spędzają sen z powiek kierowcom. Tego...

Gdzie parkować w Krakowie?

Ilość miejsc parkingowych w Krakowie jest zdecydowanie niewystarczająca względem...