Porady

Nie daj się nabić w butelkę! 5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem używanego auta

Nie daj się nabić w butelkę! 5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem używanego auta

Czy wiesz, co sprawdzić przed zakupem używanego pojazdu? Takich rzeczy jest kilka i większość z nich nie pozwoli Ci paść ofiarą oszustwa. Zobacz naszą listę kontrolną przygotowaną dla wszystkich kupujących samochód po to, by nie dać nabić się w butelkę przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Samochód nowy czy używany?

O wiele łatwiej jest udać się do salonu i kupić nowy samochód. Wówczas masz pewność, że trafia do Ciebie w pełni sprawne i wiarygodne auto. Jednak to dość spory wydatek. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się używane pojazdy. Po pierwsze są nadal w dobrym stanie, zwłaszcza gdy mają nie więcej niż 3 lata i zbyt dużego przebiegu. Ponadto za pojazd używany nie zapłacisz tyle, ile za nowy samochód, co czyni go tańszą opcją. Jednak ważne jest, aby bardzo dokładnie przeanalizować stan używanego samochodu. W ten sposób uzyskasz dobrą ofertę i nie będziesz zmagać się później z problemami.

Co sprawdzić przed zakupem używanego auta?

Oto 5 czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie pojazdu z tzw. drugiej ręki.

  1. Dowiedz się, kim jest sprzedawca

Przeszukaj jego historię, sprawdź, czy są jakieś skargi na niego w Internecie. Jeśli jest to handlarz, który ma wiele negatywnych komentarzy, nawet nie ryzykuj.

  1. Sprawdź historię pojazdu

Nowe samochody nie mają tego problemu, ale auta używane mogą mieć wcześniejsze stłuczki lub problemy prawne z dokumentacją (np. w przypadku samochodów skradzionych). Możesz skorzystać z bezpłatnej usługi „Historia Pojazdu” na stronie internetowej Centralnej Ewidencji Pojazdów. Do wyświetlenia danych będziesz potrzebować numer rejestracyjny samochodu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

  1. Zweryfikuj przebieg auta

Na nieuczciwego sprzedawcę możesz trafić zawsze. Mimo zaostrzenia przepisów sprytne cofanie liczników nadal jest praktykowane. Jego prawdziwy stan zweryfikujesz m.in. w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), u elektrotechnika lub w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o tym, jak sprawdzić przebieg samochodu.

  1. Przeanalizuj kompletność dokumentów

Obowiązkiem sprzedającego jest przekazanie kupującemu wszystkich dokumentów pojazdu. Niezbędny jest dowód rejestracyjny, zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym i polisa OC. Jeżeli dotychczasowych właściciel ma książkę serwisową, to również powinien ją przekazać nabywcy.

  1. Skorzystaj z pomocy mechanika

Z pozoru auto może wyglądać idealnie, jednak przy dokładnych oględzinach czasami na jaw wychodzą „perełki”. Dlatego lepiej na oględziny zabierz ze sobą mechanika, który oceni stan silnika, sprawdzi wycieki, zweryfikuje pojazd podczas jazdy próbnej itp. Możesz też zaproponować sprzedawcy wizytę w stacji kontroli pojazdów lub serwisie, gdzie samochód przejdzie gruntowny przegląd wraz z oceną stanu lakieru. Jeśli właściciel auta stanowczo odmówi, wiedz, że ma coś do ukrycia.

Na koniec pamiętaj, by nie kierować się emocjami. Stan podniecenia nie pomoże Ci w dokładnych oględzinach pojazdu. Lepiej zachowaj spokój. Wyobraź sobie, że jesteś ekspertem i przeprowadzasz dokładną kontrolę. Przejrzyj wszystko i upewnij się, że nie ma problemu.

Dodaj komentarz