Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

0
1096

Kupno nowego samochodu wiąże się z dużym jednorazowym nakładem finansowym, a raty mogą okazać się dużym wyzwaniem przy przeciętnych zarobkach. Alternatywą może okazać się kupno samochodu używanego. Istnieje jednak ryzyko, że trafisz na egzemplarz uszkodzony lub niespełniający Twoich oczekiwań. Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu z rynku wtórnego?

Miłość od pierwszego wejrzenia – lepiej się tego wystrzegaj

Oglądasz samochód, który Cię interesuje i wydaje Ci się, że jest idealny. Lakier pięknie błyszczy w słońcu, a szyby i światła są tak czyste, że możesz się w nich przeglądać? Nie daj się zwieść pozorom! Cennym pomocnikiem w rzetelnej ocenie stanu lakieru okaże się miernik lakieru. Zacznij jednak od organoleptycznych oględzin pojazdu – szukaj dużych odprysków, widocznej szpachli oraz warstw nowego lakieru bezpośrednio na stary. Musisz mieć świadomość, że kupując auto z rynku wtórnego, nie będzie ono pozbawione mniejszych lub większych rys. Takie mikrouszkodzenia powstają przy normalnym, regularnym użytkowaniu samochodu. Jednak jeżeli miernik wykryje nieprawidłowości w warstwach lakieru, może to oznaczać, że sprzedawca tuszuje ubytki spowodowane poważną kolizją. Niekiedy zakup samochodu z skupu samochodów może okazać się ciekawym

Zwróć uwagę na historię pojazdu

Kupując używany samochód, musisz mieć świadomość, że z pewnością nie będzie, a wręcz nie powinien, wyglądać jakby wyjechał właśnie z salonu. Im bardziej idealny obraz rysuje się przed Twoimi oczami, tym bardziej powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia i skłonić do dogłębnej analizy pojazdu oraz jego historii. Samochód, który jest wypolerowany tak bardzo, że wygląda jak tafla lustra może i prezentuje się pięknie, ale pod tą grubą warstwą wosku może kryć się bardzo zniszczony lakier lub inne problemy takie jak korozja lub ślady po większych kolizjach, które mogłyby obniżyć wartość samochodu. Jeżeli coś wzbudzi Twój niepokój – nie bój się dopytywać sprzedawcy!

Pamiętaj, aby zajrzeć pod maskę!

Nie musisz być zawodowym mechanikiem, aby móc wstępnie określić stan pojazdu, którego kupno rozważasz. Wystarczy podstawowa wiedza, która pozwoli Ci wykluczyć występowanie najpoważniejszych usterek. Na co zwrócić uwagę?

• Odkręć korek wlewu oleju przy włączonym silniku, żeby sprawdzić, czy nie ma przedmuchów i, czy z tych miejsc nie wydostaje się dym – może to świadczyć o poważnej awarii silnika, dużego przebiegu lub zaniedbania ze strony poprzedniego właściciela.
• Sprawdź, czy nie ma widocznych wycieków z silnika.
• Jeżeli silnik jest bardzo czysty i wygląda jak nowy, to najprawdopodobniej sprzedawca umył go, aby ukryć hipotetyczne wycieki czy zachlapania.
• Zwróć uwagę na naklejki serwisowe, plakietki z wymiany olejów – znajdują się na nich informacje o przebiegu auta. Ich brak powinien wzbudzić Twoje podejrzenia.

Jak kupić używany samochód w skupie samochodów w Warszawie? Jeżeli obawiasz się, że nie jesteś w stanie rzetelnie ocenić stanu technicznego samochodu, do którego kupna się przymierzasz – zgłoś się do zaufanego mechanika, aby przyjrzał mu się wprawnym okiem. Dzięki temu możesz mieć pewność, że większość nieprzyjemnych niespodzianek zostanie wykryta jeszcze przed zakupem. Możesz też zastanowić się nad kupnem używanego samochodu z salonu i mieć pewność, że pojazd został sprawdzony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here