Porady

Jaką trwałość mają ksenony?

Jaką trwałość mają ksenony?

Reflektory ksenonowe są nie do pobicia pod względem mocy i barwy produkowanego światła, które jest bardzo podobne do dziennego. Oznacza to mniejsze zmęczenie oczu oraz lepszy kontrast widzenia. Kierowcy kochają je jednak nie tylko za poprawę bezpieczeństwa na drodze, ale i wyjątkowo efektowny wygląd. Ksenony pobierają też mniej prądu niż halogeny, ale jak wygląda kwestia ich żywotności? Czy ją również można zaliczyć do zalet? Z naszego artykułu dowiesz się, jak często trzeba wymieniać ksenony.

W jaki sposób określa się żywotność źródeł światła?

Na opakowaniach żarówek i innych źródeł światła najczęściej znaleźć można ich średnią trwałość. Specjaliści wolą jednak posługiwać się dwoma innymi parametrami – B3 i Tc, które często spotkać można oddzielone ukośnikiem (B3/Tc). Pierwszy z nich informuje, po jakim czasie przepala się 3% żarówek danego rodzaju, a drugi mówi po jakim czasie zgaśnie 63,2% żarówek z puli. Obie wartości podaje się w godzinach.

Jaką trwałość mają lampy ksenonowe?

Ksenony przewyższają halogeny nie tylko pod względem mocy i jakości produkowanego światła, ale i żywotności. Różnica jest znacząca: przyjmuje się, że dla palników ksenonowych wartość B3/Tc wynosi 2000/3000 godzin, podczas gdy żarówki halogenowe H7 świecą przez 300/600 godzin, a H4 nieco dłużej. Oznacza to, że komplet palników ksenonowych, w zależności od intensywności użytkowania, powinien wystarczyć na 70-150 tys. km jazdy, czyli 4-5 lat eksploatacji. Oczywiście są to wartości uśrednione. Dużo zależy od producenta, jakości danego źródła światła, sposobu użytkowania i czynników zewnętrznych. Na rynku pojawia się też coraz więcej produktów o przedłużonej żywotności. Przykładowo firma Osram wypuściła na rynek lampy Xenarc Ultra Life z 10-letnią gwarancją, które powinny wystarczyć na nawet 300 tys. km jazdy.

Co wpływa na żywotność ksenonów?

Warto wiedzieć, że na żywotność ksenonów znacząco wpływa sposób ich użytkowania oraz warunki zewnętrzne. Palniki zużywają się szybciej, gdy w otoczeniu panują wysokie lub niskie temperatury. Nie lubią też wstrząsów i odbijających się kamieni, więc aby przedłużyć ich żywotność warto unikać szybkiej jazdy po nierównościach i drogach szutrowych. Kolejna ważna kwestia to częste włączanie i wyłączania, które skraca czas użytkowania – jeśli samochód posiada światła do jazdy dziennej, warto z nich korzystać przy dobrej widoczności. Reflektory ksenonowe używane tylko nocą i przy słabszych warunkach pogodowych przetrwają znacznie dłużej!

Po czym poznać, że nadeszła pora na wymianę ksenonów?

Podobnie jak inne źródła światła, ksenony z czasem się zużywają. W przeciwieństwie do halogenów, które przepalają się nagle i bez ostrzeżenia, palniki ksenonowe wysyłają kierowcy szereg sygnałów, że najwyższa pora na wymianę. Stopniowo zaczynają słabiej świecić, zmniejsza się strumień światła, a wiązka zmienia swój kolor na fioletowo-różowy. Na jakość światła negatywnie wpływa również zużycie reflektorów, a dokładniej matowienie odbłyśników, soczewek i klosza lampy, co z czasem pochłania coraz więcej produkowanego światła. W wyniku wypalenia i wysokiej temperatury na reflektorach mogą się pojawiać nawet czarne plamy.

Koszt wymiany lamp ksenonowych

Niestety lampy ksenonowe do tanich nie należą. Podczas, gdy komplet standardowych, markowych żarówek halogenowych to wydatek rzędu 30-60 zł, zestaw palników renomowanej marki, takiej jak Osram czy Philips, to wydatek 250-450 zł. Wysoką cenę częściowo rekompensuje znacznie dłuższy czas użytkowania (nawet 3-6 razy), ale do ceny samych lamp doliczyć trzeba jeszcze koszt wizyty w warsztacie samochodowym. Konstrukcja ksenonów jest na tyle skomplikowana, że zaleca się wymianę u specjalisty. Warto też pamiętać o zużywaniu się reflektorów – nowe mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Na szczęście istnieje możliwość ich regeneracji, co pozwala obniżyć wydatek nawet o połowę.

Zauważyłeś, że palniki ksenonowe w Twoich reflektorach świecą coraz słabiej? Najwyższy czas na wymianę! Na nocar.pl znajdziesz ksenony renomowanych producentów w atrakcyjnych cenach.

Zdjęcia: nocar.pl, pixabay.com, unsplash.com.

Dodaj komentarz