Jak będzie wyglądać rynek używanych aut w 2023 roku?

0
549

Precyzyjne prognozowanie trendów rynkowych co do zasady jest dosyć ryzykowne i nie ma tu znaczenia fakt, o jaką branżę chodzi. Wynika to z faktu, że nieoczekiwanie, w każdym momencie mogą pojawić się na rynkowym horyzoncie tzw. czarne łabędzie. Są to zdarzenia, które trudno przewidzieć w perspektywie długoterminowej, a niekiedy nawet średnio- czy krótkoterminowej.

Czarne łabędzie a rynek motoryzacyjny?

Minione lata pokazały, że wydarzenia o charakterze pandemicznym czy też geopolityczny, mogą szybko i radykalnie zmienić praktycznie każdy rynek, w tym segment aut używanych. Zachwiania globalnych łańcuchów dostaw oraz wyraźne trendy inflacyjne sprawiły, że auta z salonu straciły jeszcze bardziej na atrakcyjności, na rzecz łatwiej dostępnych i tańszych pojazdów używanych.

Co wpływa na rynek aut używanych?

Poza tego typu niespodziewanymi sytuacjami, do czynników, które kształtują i będą kształtować rynek aut używanych w najbliższych miesiącach, należą m.in.:

  • spadek atrakcyjności leasingu, wynikający ze zmian podatkowych w Polsce,

  • coraz większa atrakcyjność pojazdów elektrycznych, będąca następstwem postępu technologicznego, co przekłada się, chociażby na wzrost ich zasięgów, spadku cen produkcji elektryków, rozwoju infrastruktury ładowarek, oraz możliwości skorzystania z atrakcyjnego dofinansowania w wielu państwach europejskich,

  • polityka klimatyczna Unii Europejskiej, zmierzająca do dalszej redukcji spalin i zaostrzenia norm środowiskowych, a docelowo eliminująca produkcję aut spalinowych, co skutkować będzie zakazem sprzedaży tego typu nowych samochodów od roku 2035,

  • łatwość, z jaką nadal można sprowadzić samochód z zagranicy, co daje możliwość elastycznego wyboru spośród szerokiej oferty modeli, dostępnych od ręki nawet na kilkunastu różnych rynkach.

Jak może kształtować się rynek używanych pojazdów w roku 2023?

Wszystko to sprawia, że rok 2022 należy zdecydowanie do segmentu, jakim są samochody używane. A w roku 2023 ta korzystna tendencja rynkowa może się jeszcze tylko bardziej pogłębić.

Wynika to m.in. z faktu, że auta używane są dostępne praktycznie od zaraz, i to w ramach całej Unii Europejskiej, choć nie tylko, bo łatwo i szybko można ściągnąć samochód też ze Stanów Zjednoczonych czy Szwajcarii. Czas przeprowadzenia takiej operacji jest niekiedy wielokrotnie szybszy niż oczekiwanie na nowe auto z salonu.

Niestety, rynek pojazdów używanych dotyka również podwyżka cen, wynikająca z globalnych trendów inflacyjnych. Dlatego ceny aut będą na pewno wyższe w roku 2023 w porównaniu do tych z roku 2022.

Jeśli chodzi o strukturę zakupu aut, to nadal będzie dominować segment aut spalinowych, choć elektryki zyskują coraz większy udział w transakcjach na rynku pojazdów używanych, w tym tych sprowadzanych z zagranicy.

Jak dokonać optymalnego zakupu używanego samochodu?

Aby mieć szerokie spektrum możliwości przy zakupie używanego auta, warto poszukać doświadczonego i wiarygodnego handlarza samochodami używanymi. Powinna to być firma, która ma długą tradycję działania, obecna jest na większości rynków europejskich oraz w USA, gdzie powinna mieć swoje przedstawicielstwa, bądź możliwość sprawdzenia auta na miejscu. Dzięki takiemu partnerowi handlowemu zminimalizujemy do zera ryzyko zakupu auta za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here