Auto nowe czy używane?

Zakup auta to poważne przedsięwzięcie, generujące zazwyczaj spory wydatek. Często zastanawiamy się, czy lepiej kupić auto nowe, bezpośrednio z salonu, czy może tańsze – używane? Tak naprawdę to kwestia dość indywidualna, jednak każde z rozwiązań ma swoje zalety.

Nowe – z salonu?

Jak wiadomo auto pachnące nowością to powód do zadowolenia wielu kierowców. Auto z salonu to też wyższa cena, jednak za ten luksus dużo się zyskuje. Auto kupione u przedstawiciela z salonu to gwarancja i przeglądy. Przez wiele lat nie trzeba martwić się o usterki techniczne i ewentualne kosztowne naprawy. Nowy samochód od dealera daje szerokie możliwości wyboru wyposażenia. Istnieje możliwość spersonalizowania oferty, co oczywiście przekłada się na cenę ostateczną samochodu. Pojazdy nowe to inna technologia i większe bezpieczeństwo. Normy bowiem zmieniają się z roku na rok, a co za tym idzie zmienia się również zakres wyposażenia poszczególnych wersji. Auto z salonu to również tańsza eksploatacja. Silniki są bowiem coraz bardziej oszczędne, a to przekłada się na większe oszczędności. Dla osób, które cenią sobie luksus i prezencję, nowe auto to po prostu wizytówka.

Może jednak używane?

Samochody z „drugiej ręki” mają podstawową zaletę. Są dużo tańsze. Po pierwszym roku użytkowania auto traci na wartości nawet 40%. Zatem dwuletni samochód można kupić nawet za 60% ceny pierwotnej, co nie odejmuje absolutnie komfortu użytkowania takiego auta. Daje to z kolei szersze możliwości i wybór auta z górnej półki. Zyskuje się większy wybór przy niższym budżecie. Auta „przechodzone” są już sprawdzone w praktyce. To również duża zaleta. Czasem podczas eksploatacji auta nowego okazuje się, że dane rozwiązania techniczne w konkretnym modelu wcale nie idą w parze z niezawodnością. Auta używane to również tańsze składki na ubezpieczenie i mniejsze koszty napraw.

Jak zatem znaleźć dobre auto?

Kiedy już zapadła decyzja o zakupie samochodu, należy przejść do działania. W przypadku samochodu nowego nie pozostaje nic innego, jak wybrać się do najbliższego dealera i wybrać odpowiedni model. Duża różnorodność oraz bogata liczba ofert w przypadku aut używanych daje szerokie możliwości wyboru. Zdecydowanie najpopularniejsza metoda poszukiwania samochodu to Internet i portale z ogłoszeniami, jak na przykład Pokato.pl. Tutaj można znaleźć samochody osobowe nowe i używane. W taki sposób można dokładanie zapoznać się z konkretnym samochodem i dokonać wstępnej oceny. Pomocne są również fotografie, które pozwalają dokonać weryfikacji. Należy zaznaczyć, że bezpośrednio na stronie znajdują się oferty salonów jak i komisów samochodowych. Nie brakuje również mnóstwa ogłoszeń prywatnych. Internet i portale to oczywiście wstępne oględziny. Auto najlepiej obejrzeć, a transakcji dokonać po dokładnej analizie wszystkich istotnych elementów. Dość często kupujemy auta w komisie. Jednak tutaj należy podkreślić, iż wybór jest stosunkowo ograniczony w porównaniu do ofert internetowych. Należy również sprawdzić rzetelność i uczciwość danego komisu, gdyż często „handlarze” stosują najróżniejsze tricki, by tylko sprzedać samochód. Giełdy samochodowe powoli odchodzą w zapomnienie, jednak są jeszcze w Polsce miejsca, gdzie giełdy cieszą się nadal duża popularnością.

Poszukiwania idealnego auta zajmują często sporo czasu, jednak Internet i portale z ogłoszeniami jak Pokato.pl znacząco ułatwiają odnalezienie właściwego pojazdu.

Ostatnio dodane

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to rozwiązanie, które pozwala m.in. na...

Postaw na bezpieczeństwo – Odwiedź Autoryzowany Serwis Mitsubishi na Śląsku!

Nie ulega wątpliwości, że podstawą każdej udanej podróży jest...

Poproszę dokumenty do kontroli – kierowco TIR-a miej je zawsze przy sobie

Każda kontrola drogowa wiąże się z okazaniem prawa jazdy...

Wszystkie udogodnienia Subaru XV

Jesteś typem kierowcy, który uważa, że samochód służy wyłącznie...

Auto nowe czy używane?

Zakup auta to poważne przedsięwzięcie, generujące zazwyczaj spory wydatek....

Abarth 595 Pista – efektowny maluszek

Samochód idealny? Taki, którego prowadzenie sprawia radość bez względu...

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kupno nowego samochodu wiąże się z dużym jednorazowym nakładem...

Honda Civic Type R – propozycja dla osób stawiających na nietypowe rozwiązania

Najważniejsze zalety Hondy Civic Type R 2017 - poznaj...

3 kroki do wyboru najlepszej polisy OC. Sprawdź!

Ceny polisy OC spędzają sen z powiek kierowcom. Tego...

Gdzie parkować w Krakowie?

Ilość miejsc parkingowych w Krakowie jest zdecydowanie niewystarczająca względem...