Auto nowe czy używane?

0
1771

Zakup auta to poważne przedsięwzięcie, generujące zazwyczaj spory wydatek. Często zastanawiamy się, czy lepiej kupić auto nowe, bezpośrednio z salonu, czy może tańsze – używane? Tak naprawdę to kwestia dość indywidualna, jednak każde z rozwiązań ma swoje zalety.

Nowe – z salonu?

Jak wiadomo auto pachnące nowością to powód do zadowolenia wielu kierowców. Auto z salonu to też wyższa cena, jednak za ten luksus dużo się zyskuje. Auto kupione u przedstawiciela z salonu to gwarancja i przeglądy. Przez wiele lat nie trzeba martwić się o usterki techniczne i ewentualne kosztowne naprawy. Nowy samochód od dealera daje szerokie możliwości wyboru wyposażenia. Istnieje możliwość spersonalizowania oferty, co oczywiście przekłada się na cenę ostateczną samochodu. Pojazdy nowe to inna technologia i większe bezpieczeństwo. Normy bowiem zmieniają się z roku na rok, a co za tym idzie zmienia się również zakres wyposażenia poszczególnych wersji. Auto z salonu to również tańsza eksploatacja. Silniki są bowiem coraz bardziej oszczędne, a to przekłada się na większe oszczędności. Dla osób, które cenią sobie luksus i prezencję, nowe auto to po prostu wizytówka.

Może jednak używane?

Samochody z „drugiej ręki” mają podstawową zaletę. Są dużo tańsze. Po pierwszym roku użytkowania auto traci na wartości nawet 40%. Zatem dwuletni samochód można kupić nawet za 60% ceny pierwotnej, co nie odejmuje absolutnie komfortu użytkowania takiego auta. Daje to z kolei szersze możliwości i wybór auta z górnej półki. Zyskuje się większy wybór przy niższym budżecie. Auta „przechodzone” są już sprawdzone w praktyce. To również duża zaleta. Czasem podczas eksploatacji auta nowego okazuje się, że dane rozwiązania techniczne w konkretnym modelu wcale nie idą w parze z niezawodnością. Auta używane to również tańsze składki na ubezpieczenie i mniejsze koszty napraw.

Jak zatem znaleźć dobre auto?

Kiedy już zapadła decyzja o zakupie samochodu, należy przejść do działania. W przypadku samochodu nowego nie pozostaje nic innego, jak wybrać się do najbliższego dealera i wybrać odpowiedni model. Duża różnorodność oraz bogata liczba ofert w przypadku aut używanych daje szerokie możliwości wyboru. Zdecydowanie najpopularniejsza metoda poszukiwania samochodu to Internet i portale z ogłoszeniami, jak na przykład Pokato.pl. Tutaj można znaleźć samochody osobowe nowe i używane. W taki sposób można dokładanie zapoznać się z konkretnym samochodem i dokonać wstępnej oceny. Pomocne są również fotografie, które pozwalają dokonać weryfikacji. Należy zaznaczyć, że bezpośrednio na stronie znajdują się oferty salonów jak i komisów samochodowych. Nie brakuje również mnóstwa ogłoszeń prywatnych. Internet i portale to oczywiście wstępne oględziny. Auto najlepiej obejrzeć, a transakcji dokonać po dokładnej analizie wszystkich istotnych elementów. Dość często kupujemy auta w komisie. Jednak tutaj należy podkreślić, iż wybór jest stosunkowo ograniczony w porównaniu do ofert internetowych. Należy również sprawdzić rzetelność i uczciwość danego komisu, gdyż często „handlarze” stosują najróżniejsze tricki, by tylko sprzedać samochód. Giełdy samochodowe powoli odchodzą w zapomnienie, jednak są jeszcze w Polsce miejsca, gdzie giełdy cieszą się nadal duża popularnością.

Poszukiwania idealnego auta zajmują często sporo czasu, jednak Internet i portale z ogłoszeniami jak Pokato.pl znacząco ułatwiają odnalezienie właściwego pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here