W okresie zimowym, najczęściej z samego rana, kiedy najbardziej się spieszymy, samochód potrafi sprawić nam bardzo niemiłą niespodziankę. Przyczyny tego, że auto nie odpala mogą być bardzo różnie i jest właściwie temat na pracę naukową na politechnikę, a nie jeden artykuł. Wzięliśmy to oczywiście pod uwagę i właśnie dlatego skupimy się tylko na dwóch, najczęściej spotykanych przyczynach tego, że silnik nie chce odpalić. Jeżeli to nie rozwiąże problemu to proponujemy skorzystać z pomocy mechanika lun pomocy drogowej.
Silnik kręci, ale samochód nie odpala?
Auto nie chce odpalić, ale silnik kręci żwawo? Znaczy, że akumulator jest sprawny, więc przyczyny musimy szukać gdzie indziej. Przede wszystkim sprawdź czy masz paliwo! Wiem, wiem, wydaje to błahe… i właśnie dlatego często o tym zapominamy. Jeżeli jest paliwo i jest prąd to możemy spróbować wspomóc nasz samochód i ułatwić zapłon. W sklepach motoryzacyjnych oraz na stacjach benzynowych są dostępne specjalne startery do silnika. Ich użycie jest banalnie proste, wystarczy otworzyć maskę i spryskać sprayem filtr powietrza (uwaga! środek jest bardzo łatwopalny!). Następnie próbujemy odpalić, jeżeli się nie udaje, możemy spróbować ponownie.
Rozładowany akumulator – co zrobić?
Jeżeli akumulator się rozładował (niezależnie czy w nocy czy podczas próby odpalenia samochodu) to nadal nic straconego. Mamy do wyboru 2 możliwości odpalenia samochodu przy rozładowanym akumulatorze:
- odpalenie samochodu przy pomocy kabli
- odpalenie samochodu przy pomocy bustera
Do odpalenia auta na kablach potrzebne będą kable oraz oczywiście drugi samochód. Podpinamy nasz akumulator do akumulatora w drugim samochodzie (ważne, żeby drugi samochód był uruchomiony). Jeżeli chcemy odpalić samochód za pomocą bustera to mamy ułatwione zadanie. Buster możemy porównać do przenośnego akumulatora, który w razie potrzeby podpinamy klamrami do naszego akumulatora. Prąd z bustera powinien wystarczyć do uruchomienia silnika.
Dodaj komentarz