Poproszę dokumenty do kontroli – kierowco TIR-a miej je zawsze przy sobie

0
808

Każda kontrola drogowa wiąże się z okazaniem prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. O wiele trudniej jest w przypadku samochodów ciężarowych TIR. Przy kontroli lepiej posiadać przy sobie wymagane dokumenty i uniknąć mandatu.

Aby prowadzić określony pojazd należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Kierowca samochodu osobowego musi posiadać przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem i OC pojazdu. Natomiast kierowca TIR-a musi posiadać dodatkowe dokumenty uprawniające go do prowadzenia pojazdu i transportowania określonych towarów.

Samochody ciężarowe mogą przewozić różnego rodzaju towary

Dokumenty, dokumenty i jeszcze raz dokumenty

Praca kierowcy TIR-a wymaga nie tylko umiejętności i uprawnień do prowadzenia dużych samochodów dostawczych, ale także wiedzę na temat prowadzenia dokumentacji związanej z transportem towarów. Dodatkowo muszą także wiedzieć jakie dokumenty zabrać ze sobą w trasę. W przypadku niespodziewanej kontroli drogowej możemy zostać poproszeni o okazanie odpowiedniej dokumentacji. Sprawdź co musisz mieć przy sobie, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji.

Często podczas podróży zdarzają się także różnego rodzaju awarie TIR-ów. W takich przypadkach warto mieć zaufaną firmę pomocy drogowej, która oferuje drobne naprawy na drodze oraz w razie konieczności holowanie TIR. Taką firmą jest Hol-Max z Wrocławia

Osobiste dokumenty kierowcy TIR-a

Każdy kierowca powinien posiadać przy sobie dokumenty, które uprawniają go do prowadzenia określonego pojazdu. Kierowcy muszą posiadać przy sobie prawo jazdy, w którym określone jest jakie pojazdy może prowadzić. Kierowca TIR-a musi mieć także przy sobie ważne badania lekarskie, które pozwala na wykonywanie przez niego określonej pracy. Policja lub inna uprawniona osoba do wykonywania rutynowej kontroli drogowej, może także poprosić o wyciąg z tachometru. Jeśli kierowca nie jest właścicielem TIR-a powinien posiadać przy sobie upoważnienie napisane przez właściciela pojazdu. Ten komplet dokumentów to tylko dokumenty kierowcy, które pozwolą uniknąć korków i nieprzyjemności podczas kontroli drogowej.

Dokumenty pojazdu

Kierowca TIR-a musi posiadać w kabinie dodatkowe dokumenty dotyczące pojazdu. Wśród nich najważniejszymi jest dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnym ubezpieczeniem OC oraz przeglądem technicznym. W Polsce oraz wielu krajach Europy, konieczne jest posiadanie tych dokumentów przy sobie za każdym razem, gdy ruszamy w trasę. Pozwala to uniknąć mandatu w czasie kontroli.

Licencja firmy spedycyjnej

Kierowca TIR-a powinien posiadać przy sobie wypis zezwolenia lub wypis z licencji firmy transportowej, w której pracuje. Ten dokument kierowca powinien otrzymać od swojego pracodawcy wraz z pozostałym kompletem innych papierów. Bez nich każda kontrola drogowa może skończyć się mandatem lub zakończeniem dalszej jazdy. Dlatego przed wyjazdem należy upewnić się czy wszystkie potrzebne dokumenty znajdują się w kabinie kierowcy.

Dokumenty ładunku

Kolejnym zestawem są dokumenty przewożonego ładunku. Kierowca TIR-a powinien mieć przy sobie listy przewozowe, które są niezbędne podczas kontroli drogowej. Wielu kierowców posiada przy sobie także zaświadczenie o pochodzeniu towaru. W takich przypadkach należy mieć przy sobie dokumenty określające wagę oraz VAT przewożonego ładunku. Prawda taka, że im więcej dokumentów posiada kierowca, tym lepiej.

W razie awarii ciężarówki skontaktuj się z firmą pomocy drogowej

Wszystkie dokumenty dotyczące przewozu TIR-em

W trakcie transportu różnego rodzaju towarów należy posiadać dokumenty uprawniające do prowadzenia danego pojazdu oraz transportowania nim towarów. Podstawowe dokumenty powinien posiadać przy sobie każdy kierowca, jednak często o tym zapominają. Jeśli transportowane są zwierzęta lub materiały specjalne konieczne jest posiadanie dodatkowych dokumentów. W czasie przewozu zwierząt wymagane jest zaświadczenie od weterynarza. Dodatkowo wszystkie posiadane uprawnienia powinny także znajdować się w siedzibie firmy. Kserokopia prawa jazdy, uprawnień oraz dokumenty samochodu powinny być dostępne w przypadku kontroli.

W celu uniknięcia problemów podczas kontroli na drodze, konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Przed wyjazdem należy zawsze sprawdzić czy wszystkie dokumenty znajdują się w kabinie pojazdu.

Przed wyjazdem należy sprawdzić:

• prawo jazdy oraz wymagane przez firmę dokumenty;

• dowód rejestracyjny, OC i ważny przegląd;

• upoważnienie właściciela pojazdu;

• dokumenty dotyczące przewożonego towaru.

W kabinie kierowcy powinny znajdować się wszystkie wymagane dokumenty

Prawo jazdy, dowód czy paszport to tylko niektóre wymagane dokumenty podczas prowadzenia samochodu. W przypadku TIR-a jest ich znacznie więcej, gdyż należy posiadać dodatkowe uprawnienia do jego prowadzenia. W przypadku kontroli drogowej trzeba pokazać wszystkie wymagane dokumenty, aby kontynuować dalszą podróż. Każdy kierowca się spieszy, aby dojechać do celu w określonym czasie. Jednak warto czasami zdjąć nogę z gazu i dojechać bezpiecznie i uniknąć zatrzymania przez policję.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą HOL- MAX z Wrocławia, która zajmuje się autopomocą, transportowaniem aut i autami zastępczymi.

P.H.U. Hol – Max
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław
Tel./fax. +48 889-333-111

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here